Jestem Przewodnicząca i założycielką Zespołu Folklorystycznego „Wrzos” z Ryczowa – Kolonii uhonorowanego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zespół otrzymał także nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego za swoją działalność.

Nasz zespół powstał z potrzeby połączenia muzyki i śpiewu tradycyjnych dla regionu ryczowskiego. Okazje takie jak wesela czy niestety pogrzeby spowodowały, ze głównie kobiety chciały uhonorować zarówno pannę młodą oraz pana młodego, którzy rozpoczynają swoją wspólną drogę, a także tych, których nie będzie już z nami. Stąd powstawały pieśni (przyśpiewki) okazjonalne. Często nie były one spisywane tylko przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jako panienka wkraczająca w dorosłe życie postanowiłam spisać teksty, które przekazały mi mama i babcia, aby w przyszłości móc podzielić się nimi z kolejnymi pokoleniami. Nie byłam w tym sama ponieważ moje koleżanki również miały podobną wiedzę na temat tych treści, dlatego też zaczęłyśmy się spotykać aby móc usystematyzować wszystkie materiały pieśnicze z zachowaniem języka archaicznego. Z czasem dołączyli do nas lokalni muzycy. Jako Zespół istniejemy od 1981 roku prezentując tradycyjne pieśni i przyśpiewki oraz obrzędy. Od początku czuwam, aby teksty były najbardziej autentyczne i zgodne z przekazaną nam wiedzą. W naszym repertuarze przede wszystkim dominują utwory acapella, co powoduje dodatkową trudność ponieważ technika ta wymaga niebywałej staranności, rytmiczności, równości i autentyczności. Lata spędzone na próbach wypracowały nietuzinkowy styl, który obecnie prezentujemy. Dzięki współpracy z Domem Kultury w Ogrodzieńcu Zespół podjął się zadania rekonstrukcji stroju ryczowskiego z zachowaniem wszystkich historycznych zapisów. Nieprzerwanie od ponad 40 lat promujemy Gminę na lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych przeglądach, festiwalach i konkursach.

Jako Przewodnicząca Zespołu chętnie biorę udział w lekcjach pokazowych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Ogrodzieniec. Tematem takich lekcji jest oczywiście historia ziemi ryczowskiej, tradycji, obyczajów, a także obrzędów i zwyczajów.