Jestem kompozytorką i wokalistką z Beskidu Śląskiego. Pod pseudonimem Dziewanna
tworzę i wykonuję mistyczny folk inspirowany góralszczyzną, kulturą słowiańską i nordycką oraz cyklem o Wiedźminie. W 2019 r. wydałam koncepcyjny długogrający album ,,Widziadło”. Jestem laureatką nagrody „Wirtualne Gęśle” – płyta uzyskała tytuł Folkowej Płyty Roku 2019, finalistką lnfluencers LIVE Awards 2022. W swojej muzyce wykorzystuję elementy śpiewu białego. Gram na skandynawskiej nyckelharpie. Piszę wiersze i teksty piosenek. Koncertowałam w ramach wielu festiwali międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Festiwalu Słowian i Wikingów na wyspie Wolin, Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, Słowiańskiej Nocy Folk-Metalowej w Brennej czy festiwalu folkmetalowego w Ostrawie, a także koncertów fantastyki (m.in. Pyrkonu, największego festiwalu fantastyki w Polsce).

W 2020 r. otrzymałam wyróżnienie w Przeglądzie Konkursowym „Shanties”. Jestem finalistką ogólnopolskiego konkursu „Studencki Nobel” (2020) w kategorii ,,Sztuka”. Moja twórczość była prezentowana m.in. w Radiu „Czwórka” czy Radiu Lublin. Łączę tworzenie muzyki z działalnością naukową i popularyzatorską.

Jestem doktorką nauk humanistycznych. Wzięłam czynny udział w dwudziestu konferencjach naukowych – w tym ogólnopolskich i międzynarodowych. Moje wystąpienia skoncentrowane były m.in. wokół tematyki folkloru i jego związków z muzyką. Wygłosiłam referaty takie jak „Synowie gór: obraz zbójników karpackich w polskiej literaturze” (Międzynarodowa Studencko-Doktorancka lnterdyscyplinarna Konferencja Naukowa „X Łódzka Wiosna Młodych Historyków”, 2017) czy „W imię Odyna, czyli wizualne i muzyczne interpretacje kultur przedchrześcijańskiej w polskim folk metalu” (Ogólnopolska Konferencja Naukowa Metal Studies II. Artyści i sceny metalowej (kontr)kultury, 2018). Jestem autorką publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym tekstów na temat muzyki folkowej i jej związków z literaturą polską. Aktywnie promuję także nordyck i słowiański (również góralski) folklor w mediach społecznościowych i na YouTubie. Na swoim kanale publikuję piosenki i teledyski, w których wcielam się w rozmaite postacie zaczerpnięte z mitologii czy podań. Prowadzę również formaty edukacyjne; dotychczas ukazał się odcinek muzycznego edukacyjnego vloga „Drzewiej”, mającego stanowić formę reminiscencji kultury słowiańskiej, a także podcast ,,Wiedźmanna”. Pierwsza część była tematycznie związana z kulturą zbójnicką. W wymienionych formatach wykorzystuję własne piosenki. Mój kanał doczekał się ponad 2,5 miliona wyświetleń. Wraz z kompozytorem Grensirem tworzę również Projekt Saga, inspirowany kulturą nordycka. Prowadzę także stronę Wiedźmanna, na której publikuje regularnie ciekawostki na temat kultury ludowej i mniej znanych polskich obyczajów (takich jak Wawrzyńcowe Hudy).

Na co dzień pracuję z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach
prowadzonych zajęć muzykoterapeutycznych krzewię rodzimą kulturę – m.in. poprzez organizację koncertów na terenie ośrodka.

Autorem zdjęcia profilowego jest Piotr Majcher, pozostałych Karolina Francuz.