Moja działalność twórcy ludowego dotyczy rzeźby w kamieniu, profesji już bardzo rzadko spotykanej. W Beskidzie Małym i Żywiecki, kamieniarstwo było znanym rzemiosłem jeszcze w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Po tej twórczości pozostało jeszcze wiele w naszym krajobrazie kapliczek, krzyży i figur przydrożnych.

Zajmuję się tą profesją od 2003r. Tej trudnej sztuki uczyłem się u znanego rzeźbiarza w kamieniu Leszka Cieślika z Żywca. Od 2009 r. jestem członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wykonuję rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej (Chrystus Frasobliwy, Ukrzyżowanie, Szopka Betlejemska, Postaci Świętych), a także o tematyce świeckiej głównie związanej z folklorem górali beskidzkich.

Brałem udział w warsztatach rzeźby w kamieniu organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Chętnie uczestniczę w plenerach, między innymi w 2015 r. w Międzynarodowym Plenerze Kamieniarskim w Oraawsky Biely Potok na Słowacji. W konkurach rzeźby  uczestniczyłem wiele razy w Polsce i na Słowacji, gdzie zdobyłem wiele nagród i wyróżnień (między innymi 2 miejsce w konkursie Muzykanci Ludowi w Sztuce w Dolnym Kubinie w 2003r. oraz dwukrotnie 3 miejsce w konkursie Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu w 2008r. i 2020r. w Nowym Sączu). Ostatnio w 2023r. uczestniczyłem w wystawie Sztuka Ludowa Beskidów organizowanej przez Oddział Beskidzki Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsko-Białej.

Posiadam własną kolekcję prac i warsztat twórczy w miejscu zamieszkania. Moje prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, w kościołach i na cmentarzu. Chciałbym Państwu zaprezentować kilka zdjęć moich rzeźb oraz film pokazujący moją pracę rzeźbiarską. Więcej zobaczyć można na mojej stronie internetowej www.jakubderwich.pl